Zeynelâbidin Kimdir?

Zeynelâbidin, Hz. Muhammed (S.A.V.) Damadı Ali’nin oğlu Hüseyin Bin Ali’nin iki oğlundan birisi olup, İsmâiliyye’nin 3. İmamı olarak bilinir. 659 Yılında Medine’de doğdu. Şiiliğin Dördüncü imamı olarak kabul edilir.

Hz. Muhammed (S.A.V.) torunu olan Zeynel Abidin, Ali el-Asgar adıyla da bilinir. Arapça’da “İbadet edenlerin süsü ve en kıymetlisi” anlamına gelen Zeynelâbidin lakabı olarak tanımlanır.

680 Yılındaki Kerbela Savaşı’na ağır rahatsızlığı nedeniyle katılamamış, Emevi askerleri tarafından öldürülmeye çalışılmışsada, Komutan olan Ömer Bin Sa’d tarafından kurtarılmıştır. Bu olaydan sonra Medine’ye dönen Zeynel Abidin, ömrünü ibadete ve yardıma muhtaç insanlara iyilik yapmaya adamıştır. 712 yılında Medine’de vefat etmiştir. 15 Çocuğu olduğu bilinmektedir. İyilik severliği ve cömertliği ile tanınır.

Zeynelâbidin Yardımlarını Gece Geç Saatlerde Görülmeden Yapardı

Kendini Medine’de yaşayan insanlara yardıma adayan Zeynelâbidin, yardıma muhtaç insanları tespit eder, görünmemek için gece geç saatlerde ihtiyaç bu insanların kapılarına gıda malzemeleri bırakarak ortadan kaybolurmuş. İnsanlar sabah olunca kapılarının önünde üzerlerinde “Helâldir”yazan yardım malzemeleri bulur ama kimin bıraktığını bilmezmiş.

Çeşitli İslam yazarlarına ait kaynaklarda, Zeynel Abidin’in gece görünmemek için yüzünü siyaha boyadığı, her gece yardım çuvalları taşımaktan sırtının nasır bağladığı söylenir.

Ayrıca zehirletilerek öldürüldüğü ve cesedinin 72 parçaya bölündüğü, her bir parçasının farklı yerlere gönderildiği söylenir. Bu nedenle bir çok yerde türbesi bulunmaktadır. Zeynelâbidin (İmam Zeynel Abidin Hazretleri) Kerbela olayından sağ olarak kurtulan Ehli-Beyt neslinden tek erkek olduğu söylenir.

Zeynelâbidin Kimdir?” için bir yorum

  • 26 Aralık 2016 tarihinde, saat 21:12
    Permalink

    Nual Baba diye hayali bir karakter yaratılmış geyiklere binip bacalardan giren. Al işte gerçek nual baba Zeynelabidin

    Yanıtla

Bu konuda sizin de görüşünüzü/sorunuzu merak ediyoruz?