Yalan Söyleyenin Şifreleri

Birinin yalan konuştuğunu anlamak için, beden dilindeki değişiklikleri analiz etmek yüksek doğruluk oranı ile yardımcı olmaktadır.

Karşımızdakinin konuştuklarının doğruluğunu anlamak için şu işaretler izlenebilir;

Karşınızdakinin Gülümsemesini İzleyin

Zorla yapılan gülümsemeler sadece ağızla yapılır. Rahatmış gibi görünmesine rağmen gerilimi ya da gerçek anlamda mutlu olmadığını anlayabilirsiniz.

Zoraki gülümsemelerin çoğunda dişler gözükmez, gerçek gülümsemelerin çoğunda ise az da olsa görülür. Gerçek gülümseme ağızla değil, yüzle yapılır.

Gözler kısılır, dişler görülür, gamzeler ortaya çıkar. Çok az insan gerçek ve sahte gülümsemesini senkronize edebilir.

El, Kol ve Bacak Hareketleri

Yalan esnasındaki gerilim sebebiyle hareketsiz, katı veya suni hareket içinde olabilirler. Eller kavuşmuş, ellerle kafa taranıyor, kulak ve burunla oynanıyor gibi yapılmaktadır. El açık şekilde göğüs ve kalbe doğru hareket etmiyordur.

Yalan Esnasında Oluşan Stres Terlemeye Sebep Olur

Yalan söyleyenler yalanlarından fazla ter atarlar.

Konuşmada ki Fazladan Gereksiz Ayrıntılar

Söylüyorlarsa çaresizlik içinde sizi kendilerine inandırmaya çalışıyorlardır.

Göz Hareketliliği

Yalan söyleyenler doğrudan göz kontağına geçmek istemezler. Çok göz kırpmaya başlayabilirler. Sağ elini kullanan birine soru sorduğunuzda gözbebeği sağa kayarsa bir şey hatırlamaya çalışıyordur, sola kayarsa pratik zekasını kullanıp uyduracak demektir. Sol elini kullananlar için tam tersi geçerlidir.

Duygusal Durum

Duygular geriden gelirler, normalden uzun süre kalırlar ve birden dururlar. Bu yüzden kişinin bazen söylediğiyle heyecanı birbirini tutmayabilir.

Sorulara Verilen Tepkiler

Yalancılar kendilerini rahatsız hissettikleri için ya vücutlarını başka yöne çevirmeye veya kaçmaya çalışırlar. Ya da sizinle aralarında bir nesne koymak isterler. Suçsuzlar saldırıya, suçlular anında savunmaya geçerler.

Konuşma Esnasında Seçilen Kelimeler

Sizin kelimelerinizi tekrarlayarak cevap verirler. Hiçbir şeyi küçültmez, doğrudan cevaplardan kaçınırlar. Bunun yerine yuvarlak, ucu açık ve genel cevap verirler.

Çok fazla konuşarak sizi ikna etmeye çalışırlar. Monoton bir tonda konuşur, kötü cümleler kurarlar. Konuyu amacından saptırmak için espri ve alaya kaçabilirler.

Sessizlik Tedirginliği Tetikler

Konuşmaya başlamadan önce kısa bir sessizlik anı meydana getirin. Kişinin ne kadar rahatsız olup olmadığını inceleyin.

Konuyu Değiştirin

Suçsuz insan konunun değiştirilmesinden rahatsız olup konuya geri dönmek isteyecek, yalancı ise ikna edip kurtulduğunu düşünüp rahatlayacaktır.

Az yalan söylenemez; Yalan söyleyen, her yalanı söyler. – Victor HUGO

İlk yalanı söyledikten sonra bir daha konuşmamalı insan. – Oğuz ATAY

Kaynak: Habertürk

Bu konuda sizin de görüşünüzü/sorunuzu merak ediyoruz?