Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Web Sitesi Nasıl Yapılır; Bir internet (web) sitesinin en kolay nasıl yapılacağı sorusuna bu makalemizde cevap vermeye çalışacağız.

Kişisel ya da kurumsal alanda bir web sitesine sahip olmak için çok fazla para harcamaya gerek bulunmamaktadır. Profesyonel bir web sitesi ihtiyacımız bulunmuyorsa 2 Bin TL. gibi ücret ödeyerek web sitesi tasarlatmak yerine, ücretsiz olarak dağıtılan hazır temaları kullanarak 80 TL. civarında bir masrafla başta amatör boyutta ama işimizi görecek seviyede bir web sitesine sahip olabiliriz.

Web sitesi tasarlamanın Asp, Php, Html kodlamalarını kullanarak yapılabileceği gibi (bu üzerinde çalışılması gereken bir konu) en kapsamlı ücretsiz web sitesi altyapısı olan WordPress’i kullanabiliriz.

WordPress’in mantı size sitenizi yayımlamaya hazır olan kod altyapısını sunarak, yine WordPress için yazılmış çok sayıda ki ücretli ve ücretsiz tema ile ihtiyacımızı karşılayacak olan eklentiyi hazır altyapıya giydirmemize olanak sağlamaktadır. bu sistemde kodlamalarla uğraşmak yerine başlangıç seviyesindeki kullanıcı dostu olan kurulum yöntemi kullanılmaktadır. WordPress kontrol panelinden ihtiyacımız olan tema ve eklentiyi bulup ‘kur’ dememiz ve ardından opsiyonel ayarları yapmamız yeterlidir. Bizim sitemizde de yine wordpress altyapısı kullanılmaktadır.

Domain İsmi İsabetli Seçilmeli

Bir web sitesi yapma fikrini oluşturduğumuzda hangi alana sahip olacağı ve alan adının ne olacağı sorularının cevabını vermemiz gerekir. Web siteleri için alan adına başta doğru karar vermek önemlidir. Site içeriği ile uyumlu olması, çok uzun olmaması gibi kriterlere dikkat edilmelidir. İleride, oturmuş sitemizin adını değiştirmek istememiz, peşinde bazı sorunları da yanında getirecektir. Örneğin bu sitenin alan adına karar verirken geçtiğimiz süreci anlattığımız “Neden Bilimlik.com?” isimli yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

Web sitenizin alanı ve adına karar verdikten sonra, sitenizin yayımını yapacağınız, verilerini bulunduracağınız bir hosting firması belirlemeniz gerekmektedir. Piyasada çok sayıda hosting firması olmakla birlikte her birinin de çeşitli fiyat politikaları bulunmaktadır. Burada fiyat kriterinden önce hizmet alacağımız firmanın kurumsallığı ile altyapısının kalitesinin değerlendirilmesi daha sonra fiyat kriterine inilmesi gerekmektedir.

Bir de alan adı ile hosting bulundurma hizmetini aynı firmadan sağlamamızın artı avantaj ve kolaylıkları olacaktır. Biz sitemiz için sunucu olarak Turhost firmasını seçtik. Bu firmanın hem kurumsallık yönünden hemde fiyat ve panel kullanım kolaylığından dolayı avantajlı olduğunu analiz ettik. Yine de sizin diğer firmaları da değerlendirip, işinize en uygun geleni belirlemeniz gerekmektedir.

WordPress En İdeali

Bulundurma hizmeti ile alan adının alımını gerçekleştirdiğinizde, yapmanız gereken; Size tanımlanan kullanıcı adı ve şifrenizle host panelinize girmek, bu panelde ki uygulama deposundan WordPress uygulamasını bulup kurmak, ardından WordPress admin paneline girerek site ayarlarınızı kişiselleştirmeniz gerekmektedir.

Bu panel aracılığıyla beğeneceğiniz bir tema ile işinize yarayacak eklentileri seçip WordPress’inize kurabilir ardından temanın da ayarlarını özelleştirebilirsiniz. Siteniz artık yayımlanmaktadır. Geriye WordPress admin panelinden ‘Yazı Ekle’ sekmesi ile sitenizin içeriğini oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Arama motorları optimasyonları, site performanları, SEO çalışmaları gibi ileri düzey çalışmalar için bir profesyonelden destek alabilir, r10.net gibi webmaster formlarından incelemeler yaparak kendinizi bu alanda geliştirebilirsiniz. Artık buradan sonraki aşama profesyonelliğe adım atmak olarak nitelendirileceğinden, ilgi alanınıza girmesi durumunda başlamanız önerilir. (SEO Tekniklerini içeren yazımızı okumanızı öneririz.)

Bir web sitesinin nasıl yapılacağı sorusuna çok yüzeysel olarak cevap vermeye çalıştığımız yazımızın devamında bu konuya biraz daha derinlemesine değineceğiz.

Sitenizin google arama hatalarına karşı önlem almak ve google arama optimasyonu sağlamak için Google Search Console ile sitenizin kullanıcı istatistiklerini takip etmek için Google Analistik kayıtlarınızı yapmanızı öneririz.

Koray BÜLBÜL / bilimlik.com

Bu konuda sizin de görüşünüzü/sorunuzu merak ediyoruz?