Telefon Dolandırıcıları’na Dikkat!

Telefon Dolandırıcıları; Ülkemizde uygulanan birçok dolandırıcılık yöntemi arasında telefon dolandırıcılığı alanında ülkemiz, dünya ülkeleri arasında başı çekmektedir. Dolandırıcı sayısının fazla olması, kandırılabilecek kişi sayısının fazla olmasından kaynaklanmaktadır. Bunu ters orantıyla da ifade edebiliriz; Kolay kanacak kişi sayısının fazla olması, dolandırıcılığı bir sektör haline getirerek dolandırıcılık vaka sayılarını artırdı.

Tabi ki bu üzücü tablonun baş aktörleri arasında yasal mevzuatlarda ki, Ceza Kanunları’ndaki boşluklar bulunmaktadır. Ülkemizde ki Ceza Kanunları suçu caydırıcılıktan çok teşvik etmeye yönelik olarak işliyor. Baktığımızda vakalara sebep olan dolandırıcıların çok sayıda sabıkası bulunmasına rağmen başka bir sabıkayı siciline işletmekten hiç çekinmemektedirler.

Telefon Dolandırıcıları da Serbes Kalıyor

Dolandırıcılık suçundan yakalanan sanık, 1-2 gün süren Emniyet-Savcılık-Mahkeme deneyiminden sonra Denetimli Serbestlik adı verilen sistem sayesinde başka bir av aramak üzere yoluna devam etmektedir.

Diğer taraftan insanlarımız; Her gün gazete ve televizyon haber bültenlerinin manşetlerini süsleyen vaka haberlerine, resmi kurumların SMS, broşür ve benzeri vasıtalarla bilgilendirmelerine rağmen; Polis, Savcı, MİT olarak aradığını söyleyen ses “Adınız/hesabınız/çocuğunuz/eşiniz, FETÖ/PDY, PKK vb. terör örgütü olaylarına karışmış, altınlarınız hırsızlık şüphesi taşıyor” gibi itamlar ile psikolojik baskı uygulayarak altın ve para gibi varlıkları gasp edebilmektedir.

İşin diğer boyutu, halk içerisindeki ileri eğitimli tabaka olarak nitelendirilen Hakim, Savcı, Doktor, Akademisyenler de bu basit tuzağa düşebilmektedirler.

Polis, Hakim, Savcı Diyerek Kandırıyorlar

Burada bilinmesi gereken konu Polis, Hakim, Savcı işlemlerini, soruşturmalarını devletin resmi Emniyet Müdürlükleri’nde veya Adalet Sarayları’nda gerçekleştirirler, hiçbir suretle ve hiçbir zaman kapıdan altınlarınızı almaz, hesabınızdan para havale etmenizi, çekmenizi istemezler. Eğer hesabınızda ki para konusunda tereddütleri varsa, direk olarak Mahkeme kanalıyla Banka ile yazışarak soruşturmaları yürütürler.

Bu konuda tereddüde düşülmesi durumunda Emniyet Müdürlüklerine, Savcılıklara başvurarak hakkınızda bir kovuşturma, soruşturma olup olmadığı konusunda bilgi edinebilirsiniz.

Dolandırıcıların uyguladığı psikolojik baskıdan korkup paranızı, altınınızı onlara kaptırmayın, dolandırıcılara fırsat vermeyin.

Koray BÜLBÜL / bilimlik.com

Bu konuda sizin de görüşünüzü/sorunuzu merak ediyoruz?