Stres Çarkı’nın Mucidi Nasıl Bir Hayat Yaşıyor

Stres Çarkı dünyada yeni bir trend haline geldi. Birçok ülkede bu oyuncak neredeyse yok satıyor. Ancak mucidi, 2015 yılında aldığı patenti parası olmadığı için yenileyemeyince bu işten hiç para kazanamıyor. 

Dünyayı kasıp kavuran stres çarkının mucidinin geçimini güçlükle sağladığı ortaya çıktı. İngiliz Guardian Gazetesi’ne göre üreticilerine ciddi bir kâr sağlayan stres çarkının ilk patenti aslında ABD’nin Florida Eyaleti’nde yaşayan Catherine Hettinger (62) adlı bir kadına ait.

20 yıl önce 7 yaşında olan kızını eğlendirmek için tasarladığı oyuncağın patentini 8 yıl boyunca elinde bulunduran Hettinger, 2005 yılında patent hakkının yenileme bedeli olan 400 doları (yaklaşık bin 413 TL) ödeyemeyince patent hakkını kaybetti.

Mütevazı evinden daha ucuz bir apartman dairesine taşınmak zorunda kalan ve arızalanan aracını çalışır hale getirmek için para bulamadığını anlatan Hettinger, “Mucit olmak zorlayıcı bir şey. İcatların yalnızca yüzde 3’ü para kazandırıyor. Evini ipotek ettiren ve çok daha fazlasını kaybeden mucitleri gördüm. Patenti elimde tutabilseydim şimdilerde hatırı sayılır bir servete sahip olacaktım. Hiçbir sorunum olmazdı.” diye konuştu. Bazı insanların kendisine “Sen deli misin?” diye sorduklarını da ifade eden talihsiz mucit, “Tasarladığım bir şeyi insanların anlaması ve gerçekten işlerine yaraması beni memnun ediyor” dedi. (Kaynak: Haberturk)

Stres Çarkı çocukları Olumsuz Etkiliyor

Diğer taraftan, Dünya genelinde özellikle okul çağı çocukları arasında aşırı ilgi gören Stres Çarkı’nın dikkat dağınıklığına sebep olabileceği, öğrenim başarısı üzerinde olumsuz etkiler yaratmasının muhtemel olduğu ve stresi önlemekten daha çok stres kaynağı olabileceği alanında çeşitli iddialar ortaya konulmaktadır.

Bu konuda sizin de görüşünüzü/sorunuzu merak ediyoruz?