Sosyal Medya’da ‘Lütfen Paylaşın’ Oyunları

Özellikle son zamanlarda facebook, WhatsApp gibi paylaşım ve sosyal medya siteleri üzerinden gönderilen insanları aldatmaya yönelik çok çeşitli paylaşımlar yapılmakta ve dikkat çekici bir konu içerikli bu mesajları bizimde paylaşmamız istenmektedir. 

“Şu tarihten itibaren WhatsApp paralı olacak ancak bu mesajı on kişiye gönderirseniz size ücretsiz olacak.”

“Bugün cep telefonları radyasyonda zirve yapacak, telefonunuzu şu saatten sonra kapatın, bu mesajı da arkadaşlarınızla paylaşın.”

“Resimdeki araba şu adreste kaza yaptı, sahiplerine ulaşılamıyor. Lütfen paylaşarak yakınlarına ulaşılmasını sağlayın.”

“Resimde ki hasta çocuğa facebook sponsor oldu, bir paylaşım 3 Tl, beğeni başına 4 Tl. ödeyecek.”

“Sayfamız teröristlerce yoğun şikayet altında. Şu kadar beğeni bir şikayeti, bu kadar paylaşım beş şikayeti siliyor.”

Facebook’a ihtar adı altında; “Profilimde benden habersiz terör probagandası yapılırsa MİT, İç İşleri Bakanlığı’na karşı sorumluluğum bulunmamaktadır…”

“Resimdeki çocuk kayboldu, ya da kan aranıyor, paylaşın…” gibi sayısız, yalnızca insanlarımızın vicdan ve güzel duygularını istismar etmek suretiyle, belki vermek istedikleri gizli bir mesajı, belki sayfalarına hit (kullanıcı) çekme amaçlı, belki de farklı bir amaca hizmet eden bu paylaşımlara kesinlikle itimat etmemek gerekmektedir.

Hastalıklı İğne Paylaşımları

Bazen o kadar ileri gidilebiliyor ki, geçen hafta bir paylaşım da Başsavcı adıyla bir talimatmış gibi yapılan paylaşımda; “Hastalıklı iğnelerin sinema gibi kamuya açık yerlerde bırakılarak insanlara hastalık bulaştırılması sağlanacağı…” buna istinaden akraba ve arkadaşlarımıza bu metni yaymamız gerektiği gibi paylaşımlar yapılmış, tabi bu sefer resmi kurum adı kullanıldığından ilgili makamlardan “bu gibi paylaşımlara itimat etmeyin” uyarısı yayımlanmıştı. Aynı hafta yine HIV virüsü enjekte edilmiş bir muz fotoğrafıyla, milletimize bulaştırılmak üzere gümrükten HIV’li muzların sokulduğu ve yine arkadaş, eş, dostlarla paylaşmamız istenmişti.

Bilinmesi gereken husus şudur ki; Bahsedilen bu gibi ciddi durumların varlığı ihtimalinin oluşması durumunda Devletin ilgili kurumları kamuoyuna gerekli bildirimleri ivedilikle yapacaktır.

Hitli Facebook Sayfaları, Sosyal Medya Pazarlarında Satılmaktadır

Özellikle asker, polis adı kullanılarak açılmış sayfalar da bu gibi paylaşımlar sıklıkla görülmektedir. bunun da başlıca nedeni; Artık bir pazar haline gelmiş Facebook Sayfalarının beğeni sayıları ile hitlerini (etkileşimleri) arttırarak sosyal medya hesap satışı yapılan pazar sitelerde belli ücretler karşılığı satılmaktır. (bkn: R10.net)

İnsanların özellikle asker-polis, hasta yada kayıp çocuk, kan arayan hasta yakınları gibi ortak değerleri üzerine duygu sömürüsü, iyi niyeti suistimalden hiç çekinmeyen vicdani duygularını para karşılığı satmış kişilerin bu gibi girişimleri karşısında sosyal farkındalığın oluşması insanlarımızın bilinçlenmesi gerekmektedir.

Teknolojik gelişmeye bağlı internet altyapısının bulunmadığı geçmiş dönemden hatırlanacağı gibi; “Bu mektubu yazıp on kişiye göndermezseniz bir hafta içinde başınıza çok kötü şeyler gelir…” gibi faaliyetler ile de insanlarımız aldatılmaya çalışılmaktaydı. Günümüzde de yapılmaya çalışılan geçmiştekinden farklı değildir.

Bu vicdani değerlerini kaybetmiş kişilerin “… Paylaşın” oyunları nedeniyle bir çok gerçek vaka sahibi zarar görmekte, ulaştırması gereken mesajları ilgili yerlere ulaştıramamaktadır.

Sosyal Medya, WhatsApp gibi platform üzerinden yapılmaya çalışılan bu gibi algı operasyonlarına alet olmamalı, akla mantığa sığmayan bu gibi paylaşımları yapmaktan kaçınmalıyız. Bu gibi sahtekarlıklara alet olmayarak sosyal farkındalığı oluşturmamız durumunda; Bunun gibi işlerle uğraşanlar da ilgi görmeyecek olan bu davranışlarına son verecekleri kanaatindeyiz.

Koray BÜLBÜL / bilimlik.com

Bu konuda sizin de görüşünüzü/sorunuzu merak ediyoruz?