SEO Teknikleri Nedir, Nasıl Kullanılır?

SEO Teknikleri (Arama Motoru Optimizasyonu) adından da anlaşılacağı gibi, internet sitemizin ve içeriğinin başta google olmak üzere arama motorlarında ön plana, sıraya çıkarmaya yönelik yapılan iyileştirme çalışmalarıdır.

İnternet Sitemizi oluşturduk, Google Analistik, Google Search Console ve sitemizden gelir sağlamaya yönelik Google Adsense kayıtlarımızı gerçekleştirdik. Sırada sitemizin bilinirliğini artırmak ve gelir sağlamak için en önemli husus olan; Web sitemiz ve içeriğinin arama motorlarında ön sıralara çıkartmak kalıyor. Tabi bu da SEO Tekniklerini iyi bilmek ve uygulamak ile mümkün olmaktadır.

SEO uygulamasında amaç, web sitesinin ve içeriğinin hazırlanırken arama motorlarının kolaylıkla indexleyerek arama yapan kullanıcının önüne sunulabilecek biçimde belirli teknikler ile optimize etmektir.

SEO Teknikleri Kullanılan Siteler, Aramalarda Ön Planda Sunulur

Web sitenizin ve içeriğinin arama motorlarının kolay ve okunulabilir şekilde indexlemesi sağlandığı takdirde, arama motorlarında internet sitemize daha çok sayıda kullanıcı yönlendirmesi yapılacak, bu durum doğal olarak “kendini büyütmekte olan site” olarak nitelendirilmesini getirecektir.

Nasıl Uygulanır?

Şuan okumakta olduğunuz metin, SEO Teknikleri azami oranda kullanılarak oluşturulmuştur. Özellikle WordPress altyapısı kullanılan siteler için, oluşturulan metnin SEO uygunluğunu kontrol eden ve yönlendirmelerde bulunan bir çok eklenti bulunmaktadır. Biz bu konuda, dünya genelinde 1 Milyon üstü kullanıcısı olan Yoast SEO eklentisini kullanmaktayız. Oluşturduğunuz içeriğin SEO Tekniklerine göre uyarlanmasında en önemli unsurlar aşağıda listelenmiş olup, bunlara ilaveler yapılabilir;

1) İçeriğinizin anahtar kelimesini kısa ve net olarak belirlenmesi,

2) Anahtar kelimenin başlıkta tam olarak yer alması (Örn: Anahtar Kelime: SEO Teknikleri, İçerik Başlığı: SEO Teknikleri Nedir, Nasıl Kullanılır?)

3) Başlığın (anahtar kelimenin) içeriğin ilk paragrafında yer alması,

4) Kullanılan içerik ana görselinde başlık etiketlerinin yer alması,

5) Meta Etiketinin içerik ile bağlantılı özetleyecek ve 2-3 kelimeyi geçmeyecek şekilde tam cümleden oluşması,

6) İçeriğin en az 300 kelimeden oluşması,

7) Anahtar kelimenin metin içerisinde ne çok az nede çok fazla kullanılması (Örn: 300 kelimelik bir içerikte 4-5 defa geçmesi makul seviyedir.)

8) Sitenizde daha önceki içeriklerde aynı Birincil Anahtar Kelimenin sıklıkla kullanılmaması,

9) Sayfa başlığının çok uzun olmaması.

Ayrıca sitenizin DMOZ (Site Kategori) kaydının yapılmasını da öneririz.

Doğal Olmayan İçerikler Arama Motorlarınca Fark Edilir!

Göz önünde bulundurulmalıdır ki; Doğallığı bulunmayan, sitenin amacının açıkça, arama motorlarında ön plana çıkarmaya yönelik SEO Tekniklerinden ibaret olduğu anlaşılanlar yine arama motorlarınca olumsuz yönde işaretlenmektedir. Bu nedenle sitenin birincil amacının Arama Motoru optimizasyonu olmaması gerekmektedir.

Koray BÜLBÜL / bilimlik.com

Bu konuda sizin de görüşünüzü/sorunuzu merak ediyoruz?