Saadet Zinciri Kairos’un Batışı Başladı

Bundan yaklaşık bir ay önce kaleme alıp insanları uyardığımız Saadet Zinciri Kairos’ta binlerce üyenin paralarını geri alamadığı iddia ediliyor. 

Kairos Hakkında Daha Önce Uyarmıştık

Yaklaşık bir ay önce “Kairos Nedir” isimli yazımız ile Kairos Sisteminin iç yüzü hakkında insanları uyarmaya, bu gibi yapılara dahil olmamaları konusunda dikkat etmelerini önermiştik. Yazımızda bu gibi sistemlerin sadece birilerini zengin ederek üyelerinin batmasıyla sonuçlanmasının kaçınılmaz olduğuna değinmiştik.

Haberturk’ün haberine göre söz konusu sistemden binlerce alt düzey katılımcının ödemelerini alamadıkları, firma hakkında da geç de olsa Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca işlem başlatıldığı bilgisine yer verildi.

GazeteHaberturk’ün Haberi

Kişisel bilgisayarın hard diskindeki belli bir alanın kiralanması ve bu bölüme şirketlerin verilerinin depolanması mantığıyla çalıştığı ileri sürülen ve hakkında yeni bir saadet zinciri olduğu yönünde iddialar olan Kairos’ta üyeler, ödeme kriziyle karşılaştı.

Türkiye’de üye sayısı 100 bini geçen ve vaat ettiği aylık kazanca göre 125 ila 2 bin 777 dolar ödenerek girilen sistemde üyeler, üye zincirine ekledikleri her bir halkadan da gelir kazanıyor. Türkiye’de 2015 yılından beri üye toplayan ve adını mitolojideki fırsat tanrısı Kairos’tan alan Londra merkezli sisteme son 6 ayda 50 bine yakın kişi üye oldu.

ALT GRUP PARA ALAMIYOR

Üyelerin ‘lider’ olarak tanımladıkları kişiler lüks arabalarla, yurtdışı seyahatlerinde ve umre turlarında pozlar verirken, para ödeyerek sisteme yeni giren üyeler vaat edilen kazancı alamamaktan şikâyetçi oldu. Bunun üzerine sistemdeki liderler, mağdur üyelerden 25 Kasım’ı beklemelerini istedi. Verilen tarihte de sorun çözülmeyince bu kez, şirket yönetimiyle toplantı için Ukrayna’ya gidileceği açıklandı ancak buradan da çözüm çıkmadı. Habertürk’ün görüştüğü üyeler, aylardır ödeme yapılmadığını ve dolandırıldıklarını düşündüklerini iddia etti. (Yusuf DOĞAN / GAZETE HABERTÜRK)

bilimlik.com

 

Bu konuda sizin de görüşünüzü/sorunuzu merak ediyoruz?