Migren Nedir, Nasıl Geçer?

Çoğunlukla bayanlar olmak üzere bir çok insanın ortak sorunu migren ağrısı, günlük yaşamı olumsuz etkilerken, sıklıkla ve dayanılmaz derecede ağrılı dönemleri de birlikte getirmektedir. 

Ses ve ışığa aşırı duyarlılık, mide bulantısı, kusma gibi belirtileri bulunan migren, genel olarak sıklıkla tekrarlayan ve çoğu zaman şiddetli ağrılardan oluşan bir rahatsızlık olmakla birlikte; Bu rahatsızlık her on kişiden ikisinde görülebilmektedir. Özellikle mevsim geçişleriyle birlikte vücut direncinin düşmesinin de etkeniyle tekrarlama sıklıkları ve şiddeti artabilmektedir. Günlük yaşamı olumsuz yönde etkileyen bu rahatsızlık karşısında çoğu ağrı kesici ilaç etkisiz kalmaktadır.

Bir takım tedavi yöntemi uygulanmasına rağmen, bu ağrıları tamamen ortadan kaldırabilen yaygın bir tedavi yöntemi bulunmamakla birlikte; Uygulanan tedaviler kısmi çözümler sağlamaktadır.

Migren Ağrıları İçin Ağrı Kesici İlaçlara Güvenmeyin

Migren Ağrıları için kullanılan çoğu ağrı kesicinin tedavi edici özelliği bulunmamakta olup geçici ve kısmi çözümler üretmekte öte geçememektedir. Ağrının yoğunlaşmasıyla birlikte sessiz ve karanlık ortamlarda dinlenmeyi tercih etmek yine kısmi fayda sağlamaktadır. Özellikle karanlık ortam ile gözün beyne ışık iletmesi azalmakta, bu durum da ağrının şiddetinin hafiflemesine neden olmaktadır.

Migren Tetikleyicileri Nelerdir?

Özellikle stres, depresyon, ani korkular ve endişe, aşırı kafein tüketimi yada eksikliği, aşırı üzüntü ve sevinç, tetikleyici besinler, aşırı yada eksik uyku, uzun süreli ışığa/ışına mağruz kalma (uzun süreli bilgisayar, cep telefonu ve televizyon kullanımı gibi) yanında; Mevsim değişiklikleri ve yüksek basınç (örneğin yüksek rakıma sahip bir bölgeye seyehat etme, uçak ile seyehat) gibi bu ağrıları tetikleyici çok sayıda etken bulunmaktadır.

Migren Hastaları Nelere Dikkat Etmelidir?

Sıklıkla migren ağrılarıyla rahatsızlık çeken kişilerin özellikle uyku düzenlerini periyodik olarak sağlamaları, yaşlarına göre belli olan uygun saatlerden eksik yada fazla uyumamaları, uyku saatlerine dikkat etmeleri önerilmektedir. Ayrıca hafif tempoda düzenli spor yapmanında ağrı periyotlarını azalttığı ve dengelediği bilinmektedir.

Bununla birlikte migreni ağrılarını tetikleyici süt ürünleri, sucuk, pastırma gibi işlem görmüş et ürünlerini, yağlı ve baharatlılar gibi gıda tüketimlerine dikkat etmeleri, alkol kullanımından uzak durmaları gerekmektedir.

Migrene iyi gelen bitkiler de ağrılara kısmi çözümler sunabilmektedir.

bilimlik.com

Bu konuda sizin de görüşünüzü/sorunuzu merak ediyoruz?