Mavi Rengin Kişilik Özellikleri

Mavi Rengin Kişilik ÖzellikleriNitelikleri: Bilgece eleştiren, erdemli, zor karar veren, kararlarında acele etmeyen, biçimsel görünüş ve şekille düşünen, sessiz, sedasız, riskten kaçan, garantici, çok çalışan, çalışkan, gayretli ve azimli, inatçı, direten, zor kabullenen, ciddi, uyanık, düzen ve disiplinli, sabırlı. 

Tipik bir düzen, disiplin ve sistematik kişiliğidir. En belirgin özelliklerini taşıyan kişi rahmetli Erdal İnönü’dür. İş ve yaşamlarında düzen olmazsa olmazlarındandır. Mükemmeliyet ve kontrol onlardan sorulur. Sabırları yüksektir. Soru sorar ve analiz yaparlar. Muhafazakâr yönleri de öndedir. Son derece sadık ve güvenilirdirler.

Uyumlu ve rahatlardır. Arkadaşlarını küçük guruplar içerisinde yoğunlaştırırlar. Az sayıda kişiyle candan ilişkiler kurabilirler. Takım çalışmalarında uyum sıkıntısı çekmez. Hislerini belli etmemeye özen gösterirler. Son derece öz kontrollü insanlardır. Sabırlı ve bilinçli davranır, attıkları adımların doğuracağı sonuçları önceden hesaplarlar.

İs sinirlenmeye ve öfkelenmeye geldiğinde, kolay kızma ama kızgınlıklarını içlerine attıkları için kindar olabilirler. Kendilerine yapılanları çok uzun zaman unutmazlar, bu konuda hafızaları çok güçlüdür. İntikam almak için acele etmez ve doğru zamanı kollarlar.

Değişikliklerden hoşlanmaz, statülerini korumaya çaba gösterirler. Kontrol edilemeyen durumlar karşısında huzursuzluk belirtisi gösterirler. İşi ve ailesi onlar için çok büyük bir öneme sahiptir. Ailesinden çok uzun zaman ayrı kalmaktan rahatsızlık duyarlar. Genellikle evcil bir yaşantıları vardır.

Görev odaklıdır. Sıkıcı olduğu düşünülen ve ciddi sorumluluk, düzen, disiplin gerektiren işlerde çok başarılıdır. Belge ve rakam odaklı düşünür ve davranırlar. Uçuk kaçık hayaller kurmazlar. Ulaşılabilir hedeflere yönelirler. Hayalleri bile gerçekçidir. Rastantı ve şansa göre hareket etmezler.

Maviler dinler ama dinlediklerini belli etmezler. Çok fazla konuşmazlar. Kişilerle değil, yapılması gerekenlerle uğraşırlar. Konuları konuşarak anlatmak yerine ayrıntılı bilgi notları sunmayı tercih ederler. Plan yapmak ve uygulamakta üstüne yoktur. Açıklama alırken verilere dayalı, mantıklı ve adım adım gidilmesini isterler.

Bir mavi, kandırmaktansa kaybetmeyi tercih eder. Çok güçlü bir ahlaki duygu yapısına sahiptirler. Etik davranırlar. Kandırılmaktan hiç hoşlanmazlar. İnsanlar arası ilişkilerinde nazik, diplomatik ve doğrucudurlar. Topluma uygun kıyafetler seçerler. Anlatılan hiçbir şeye körü körüne itimat etmezler, kendi süzgeçlerinden geçirip mantık taraması yaparlar.

Mavilere karşı hoppa, şımarık, rahat, resmiyetten uzak, kaba ve gürültücü davranılmamalıdır. Tehdit, dil dökme, kandırmaya yönelik girişimlerden etkilenmezler.

İlgili Bağlantılar:

4 Renk Kişilik Testi Sunumu

Kırmızı Rengin Kişilik Özellikleri

Sarı Rengin Kişilik Özellikleri

Yeşil Rengin Kişilik Özellikleri

 

UYARI: Bu Kişilik Testi ile 4 Renk Kişilik Özellikleri Levent ŞAHİN’in “Rengini Bil, Dengini Bulursun” isimli kitabından izin alınmak suretiyle özetlenerek alıntılanmıştır. Eserin her hakkı yamacegitim Bireysel Gelişim ve Danışmanlık Şirketine ait olup, yayımı izne tabidir.

Bu konuda sizin de görüşünüzü/sorunuzu merak ediyoruz?