Kişisel Gelişim Eğitimleri

Kişisel Gelişim; Alphonse Karr üç tip insan kişiliğinden bahseder ve bunları “Herkesin üç kişiliği vardır; Ortaya çıkardığı, sahip olduğu ve sahip olduğunu sandığı.” şeklinde tanımlar. 

Fransız Gazeteci Yazar Karr, insanların bildiklerini diğer bir deyişle kendilerine yakıştırdıkları kişiliğin gerçek olmayabileceğini kastetmektedir. Genellemeye alırsak insanlar, dışarıdan görülen, aynadan yansıyan kişiliklerini kusursuz olarak tanımlamaktadır. Tabi bu tanımladıkları kişilik olmak istedikleri kişilik yapısıyla doğru orantılıdır.

Kişilerin kendilerine ait olumlu ve olumsuz yönlerini bilmeleri, kişilik gelişimlerini sağlayabilmeleri bakımından önem taşımaktadır. Zayıf yönlerimizi bilmememiz, geliştirilmesi mümkün kişilik özelliklerimizden haberdar olamamamız sonucunu doğurmaktadır.

Doğuştan gelen birçok olumsuz kişilik özelliği “Kişisel Gelişim Eğitimleri” ile geliştirilmesi mümkün olmakla birlikte, öncelikle zayıf yönlerimizi tanımamız gerekmektedir. Bunun için uygulanan farklı kişilik testleri bulunmaktadır. Uygulanacak testler sonucu güçlü özelliklerimizi öğrenir, tabi bu durum bizi olumlu yönde motive ederek yanında da geliştirilebilir zayıf özelliklerimizin tespitini yapmış oluruz.

Psikoloji bilimde kişilik özelliklerinin bir çoğunun değiştirilmesinin mümkün olmadığı ancak geliştirilerek bastırılabildiği yönünde görüşler bulunmaktadır. Kendimizin olumlu ve olumsuz özelliklerini tanımamız; Kariyer hedefinin alanını belirlemede ışık tutmakla birlikte kendimizi mutlu edebilecek aktivitelerin de tespitinde yol gösterici olacaktır.

Kişisel Gelişim Adı Altında Hayal Tüccarlarına Kapılmayın

Kişisel Gelişim Eğitimi veren çeşitli firmalar, danışmanlar bulunmaktadır. Ancak burada önemli olan bir husus, eğitimin profesyonel eğitimciler, danışmanlar tarafından verilmesi esastır. Bu alanda hatalı tespitler ile buna bağlı olarak yönlendirmenin, olumsuz sonuçlar oluşturması kaçınılmazdır.

Bu konuda 4 Renk Kişilik Testi‘ni uygulamanızı öneririz.

Koray BÜLBÜL / bilimlik.com

Bu konuda sizin de görüşünüzü/sorunuzu merak ediyoruz?