Kişilik Testi ile Kendinizi Tanıyın

Kişilik Testi ile Kendinizi Tanıyın; İnsanlar çoğunlukla kendilerini tanıdıklarını sanırlar. Ancak çoğunlukla yanlış tanır, kendilerini olmadıkları biri gibi görürler. Burada size kendiniz uygulayabileceğiniz bir Kişilik Testi sunacağız.

Bugüne kadar farklı kurumlar tarafından düzenlenen bir çok alanda Kişisel Gelişim Eğitimlerine katıldım. Genel olarak bu eğitimlere “boş işler” diye bakılır. Bu görüşün asıl nedeni ise, eğitim ve danışmanlık hizmeti verenlerin alanlarında profesyonel olmayışı ve yalnızca ticari amaç gütmelerinden kaynaklı alanlarında uzmanlaşma olanaklarının bulunmayışıdır.

Daha önce katıldığım eğitimler sonucu kazanımlarına baktığımda elle tutulur bir şey göremedim. Ancak geçenlerde 5 tam gün süreli bir Kişisel Gelişim eğitimine katıldığımda bu alandaki görüşüm tamamen değişti ve bu alana ilgi duymaya başladım.

Bunun nedeni eğitimcinin kendini bu alanda yetiştirmiş olması ve doğa üstü, gerçekleşmesi mümkün olmayan hayallerden uzak, gerçekçi bir yaklaşım ve sahne enerjisiyle konuyu derinlemesine aktarmış olmasıdır.

Her haliyle aktardıklarında ticari bir kaygı gözetmeyerek, maddi kârı arka planda bıraktığı güvenini katılımcılara verecek kadar uzman bir eğitimci. Dediğim gibi, bir konuda size verilmek istenen ehil eller aracılığıyla aktarılmazsa, bilinç altınız sizi ön yargıya sevk eder ve konunun önemsiz olduğunu vurgular.

Evrene Mesaj Gönderme Saçmalığı

Usta eğitici diye övgüyle Bahsettiğim Levent Şahin hocanın “Rengini Bil, Dengini Bulursun” isimli kitabında da söz ettiği gibi; Kişisel Gelişimi, “Evrene mesaj göndermek“, “Çakraları açıp, nirvanaya varmak“, “Evrene mutluluk yaymak” şeklinde, insanımızın yapısına ve mantığına ters olan deli saçması algılarla yönlendirirseniz, halk tarafından gerçek bir bilim olan Kişisel Gelişime bakış açısı ön yargılardan ibaret olacaktır.

Kişilik ve Kişisel Gelişim, bilimsel çalışmaları yüz yıllara dayanan evrensel bir bilimdir. Kişiliğin genel olarak doğuştan geldiği, değişmeyeceği ancak çeşitli ortamlardan etkilenebileceği ve geliştirilebileceği bilimsel olarak yaygın bir görüştür.

Sizlerin de Kişiliğiniz hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz, kişiliğinizin olumlu ve olumsuz yönlerini keşfederek geliştirmenize yol gösterici olacak; Evrensel olan kişilik özelliklerinin 4 gruba indirgenip özetlenerek oluşturulmuş 4 Renk Kişilik Testini uygulamanızı öneririm.

Bilinmesi gerekir ki bu test bir el falı, kahve falı gibi bir doğa üstü uygulama olmayıp, tamamen bilimsel olarak binlerce kişi üzerinde uygulanarak geliştirilmiş ve güvenilirlik oranı çok yüksek bulunan bir uygulamadır.

Söz konusu test Levent Şahin hocanın Rengini Bil isimli kitabından alıntılanmış, kişilik renklerinin özellikleri de özetlenerek verilmiştir.

Yamacegitim Kişisel Özellikleri Belirleme Testi Sunumu

Bu testin amacı dört temel kişilik tipinden hangisine sahip olduğunuzu bulmanıza yardımcı olmak için Yamacegitim Bireysel Gelişim ve Danışmanlık tarafından oluşturulmuştur. Doğru kişiliği ararken yapacağınız hamlelerle, kendinizi daha farklı ve daha doğru görmeye başlayabilirsiniz. Kendinize farklı bir açıdan bakabilir ve daha önce hiç görmediğiniz yönlerinizi keşfedebilirsiniz. Böylece bir farkındalık oluşturarak birçok güçlü özelliklerinizden haberdar olacaksınız. Belki de kendiniz hakkındaki bazı olumsuz şüpheleriniz doğrulanacaktır.

Ayrıca bu şekilde düşünen pek çoklarının olduğunu da fark edecek ve yalnız olmadığınızı bilmenin rahatlığını yaşayacaksınız. Hepimizin kişiliği bazı zayıf ve güçlü yönlerin bir karışımının bileşkesidir. Bu nedenle zayıf yönlerinizin farkında olmamız ve böylece herhangi bir zaafınızın size hayal kırıklığı yaşatmasına izin vermemeniz oldukça önemlidir.

Bu kişilik testini cevaplarken olabildiğinizce dürüst olmaya çalışın. Gerçekte kim olduğunuz konusunda kendinizi kandırmanın size bir faydası olmaz. Dürüst olmamak, ancak kendiniz hakkındaki bildiklerinizi sandıklarınız ve diğerleri ile olan ilişkilerinizde karışıklığa neden olacaktı. Ayrıca kendinizle yüzleşmeniz ve gerçekleri ortaya koymanız da sizi daha bilge ve erdemli bir birey olmaya yöneltecektir.

Bu bağlantıdan Test Yönergesi’ni Okuyarak Kişilik Testi’ne başlayabilirsiniz.

 

Koray BÜLBÜL / bilimlik.com

Bu konuda sizin de görüşünüzü/sorunuzu merak ediyoruz?