Kairos Nedir?

Kairos, ülkemizde yakın zamanda yaygınlaşarak adından sıkça söz ettiren internet üzerinden para kazanma sistemi olarak tanımlanmaktadır. 

‘Kairos’ kelimesinin kökeni Yunan Mitoloji’sine dayanmakta olup, “Omuzlarında ve ayaklarında kanatları olan Zeus’un oğlu Fırsat Tanrısı” olarak nitelenmektedir. Buradan yola çıkıldığında, sisteme bu ismin verilmesinin nedeni de “Fırsat Tanrısı” açılımından kaynaklandığı söylenebilir.

Kairos sistemi için internet üzerinde kısa bir sorgulama yapıldığında; Dolandırıcı olduğu, yasal olmadığı, ülkemiz yasalarına uygun olarak işlem yapılmadığı, yatırılan paranın tamamının geri alınmasının mümkün olmadığı yada yatırılan paradan daha fazlasının sisteme dahil edilmesiyle ancak kâr sağlanabileceği gibi onlarca iddia bulunmaktadır.

Kairos’un Arka Yüzü

Sistemin arka planda ki işleyişine baktığımızda; Önce sisteme para yatırıyoruz, ardından çevremizden de bu sisteme dahil olunmasını sağlayacağımız referanslar elde ediyoruz, (Kendimiz para yatırdık+arkadaşımızın para yatırmasını sağladık), bundan sonrasında ise bizim ve çevremizin sisteme aktardığı paranın miktarına göre sistemden para çekmeye başlıyoruz.

Burada dikkat edilmesi gereken husus; Sistem bize para kazandırmıyor, kendimizin ve referansımız ile çevremizin yatırdığı paradan bize pay veriyor. Yani esas parayı dolaylı yoldan sisteme biz aktarıyoruz. Ülkemizde geçmişte örnekleri bulunan Saadet Zinciri, Titan Zinciri gibi görülmekte. Bilindiği gibi titan zinciri gibi oluşumlardan çok sayıda mağdur oluşmuş, yalnızca yönetici kesimi zevk-i sefa içerisinde yaşamış ve katılımcıların sisteme dahil ettikleri para yöneticilerin lüks yaşam standartlarını karşılayamaz hale geldiğinde ise sistem tamamen çökmüştü.

Sistem, yatırımınız karşılığında size aylık olarak küçük meblağlar ödemeye başlıyor. Bu sistemden para kazanmak için ancak kendi yatırdığımız paranın yanında çevremizdekileri de sisteme dahil etme zorunluluğu ortaya çıkıyor. Aksi durumda yatırdığınız parayı geri alana kadar Titan Zincirinde olduğu gibi sistemin çökmüş olacağı kanaati oluşmaktadır.

Kairos Sistemi’nin Görülen Yüzü

Sistemin iddiası şudur ki; Sizin bilgisayarınızın diskinden (HDD) yer kiralayarak bunu firmaların kullanımına sunuyor. Böylece size kazancından pay veriyor. Bu uygulamayı çürütmek için fazla bir teknolojik bilgiye sahip olmanıza gerek olmadığı gibi;

1) Kairos sizin bilgisayarınızdan alan kiralıyorsa neden sizden sisteme dahil olmanız için para istiyor? Burada kiraya veren siz olduğunuza göre para ödenmesi gereken kişi de sizsinizdir. Kiralama sistemlerinde hayatın olağan akışı bu şekilde yürür.

2) Sizin bilgisayarınız büyük olasılıkla 5-10 yıllık bir teknolojiye sahip olacaktır. HDD kapasitesi düşük, internet altyapınız zayıf, yani teknik olarak Server hizmeti verecek kapasiteye sahip değildir. Zaten kimse evinde Server Hizmeti verecek altyapı bulundurmaz. Ancak Kairos size bunun sorgulamasını yapmıyor. Bilgisayarınız olsun, ama teknik altyapınızın bir önemi yok diyor.

3) Hiçbir firma yasal/yasa dışı/gizli bilgilerini güvenemeyeceği, nerede olduğu belli olmaya bir bilgisayarın diskinde saklamaz. (Kendinizi Firmanın yerine koyun)

4) En önemli özellik, Kairos’un faaliyet alanı gerçekten firmalara HDD kiralama hizmeti olsaydı; Bu sistemde kullandığı kaynağın 20/1 maliyetle kendi server altyapısını satın alır ve firmalara buradan disk kiralardı.

5) Öte yandan firmalar da Kairos’a aktardığı iddia edilen paranın yine 20/1 maliyetle kendilerine bir server altyapısı kurardı ki, bu geröekte firmalar için gözle görülecek bir maliyet dahi oluşturmaz.

Tabi bu çıkmazları genişletmek mümkün. Ancak sistemde mantıktan yana tek bir olumlu unsura ulaşılamamaktadır. Sistem ülkemize henüz yeni girmiş olduğundan mağdur sayısı henüz az seviyededir. Ancak kanaatimiz, sisteme dahil olanların büyük çoğunluğunun henüz yatırmış oldukları paranın yarısını geri alamadıkları, küçük paylar halince almaya devam ettikleri yönündedir.

Kolay Para Kazanma Hayali

İnsanlarımızın bu tip sistemlere dahil olarak mağdur olmalarının esas nedeni, Kolay Para Kazanma inancıdır. Ancak bütün sistemler kolay para kazanma amacı ile kurulduğundan, paydaşlarının kazanacakları, sisteme kazandırdıkları ile orantılıdır. Özellikle Para yatırıp gelir sağlamaya yönelik (titanvari) sistemlerden kesinlikle uzak durmak gerekir.

Öte yandan Devletin bu gibi yapılanmaların ülke sınırları içerisinde barındırmaması gerekmekte olup, bunların yasaklanması konusunda ağır işleyen bir yapı bulunmakla birlikte, bu durumun önlenmesi için adım atılması ancak çok ciddi sayıda mağdurun oluşmasıyla gerçekleşmektedir.

Bilindiği gibi Verdi Dairesi, Sanayi ve Ticaret Odaları gibi Devletin resmi organlarında bile kayıtları bulunan dolandırıcılık amaçlı kurulmuş Çağrı Merkezleri, kişisel bilgilerimizi gayri resmi yollardan elde edip; “Hayat sigortası yaptırmışsınız, ödemezseniz icraya veririz” gibi basit aldatmacalar ile insanları dolandırabildikleri bir yapı içerisinde, Kairos gibi sistemlerin “Biz Yasalız” demelerinin önüne geçememektedir.

Bu yazıda Kairos Sistemi üzerindeki izlenimlerimizi, kanaatlerimizi paylaşmış bulunmakla birlikte, güven verici hiçbir bağlar yanı olmadığı kanaatimizle yola çıkıp sizleri bilgilendirme gereği duyduk. Bizim burada izah etmeye çalıştıklarımız karşısında yine Kolay Para Kazanma hırsı olan kişiler görüşlerimizi duymazdan gelip sisteme dahil olmaya devam edeceklerdir.

Bu gibi sistemlerinin görünen ve görünmeyen yüzünü bir tarafa koyduğumuzda; Sistemin bize ödeyeceği pay, bizim yatırdığımız+arkadaşımızın yatırmasını sağladığımız toplam tutarın yarısından öteye geçemeyecektir. Mantıkta, bizim kazanmamız için arkadaşımızın kaybetmesi gerekmektedir. Sonuç olarak, basit bir matematik hesabıyla, cebimize giren para sistemin kazanmasını sağladığımızın çok az bir kısmından ibaret olacaktır.

bilimlik.com

Bu konuda sizin de görüşünüzü/sorunuzu merak ediyoruz?