İkinci Üniversite Nedir?

İkinci Üniversite nedir ve İkinci Üniversite’ye kimler, nasıl kayıt olur? 

Günümüzde Açıköğretim ve Uzaktan Öğretim sistemlerinin uygulanmasının yaygınlaşması, eğitim olanaklarına erişilebilirliği kolaylaştırmış ve lisans bölümlerinden mezun olan öğrenci sayısında da artışa neden olmuştur. Bu durum ülkemizin eğitim seviyesinin artması konusunda olumlu bir durum olsa da, dolaylı olarak iş gücü piyasasında rekabetin artmasına da neden olmuştur. Bu durum diğerlerine göre 1 fazla tercih edilebilirlik şansını artırmak için İkinci Üniversite Eğitimini peşinden getirmiştir.

Uygulamada 2. Üniversite’nin mevcut Açık Öğretim sisteminden farkı bulunmamakla birlikte, birbirlerinden ayıran özellik; Normal Açık Öğretim sistemine kayıt olabilmek için Yüksek Öğrenime Giriş sınavları aranmaktadır. 2. Üniversite’ye kayıt olabilmek için ise herhangi bir üniversiteden mezun ya da halen kayıtlı (öğrenci) olmak yeterlidir.

İkinci Üniversite Nedir?

Herhangi bir örgün veya açık öğretim sistemindeki üniversitelerden mezun yada halihazırda kayıtlı olan öğrencilerin herhangi bir başka sınava tabi tutulmadan direk olarak başvuru yapabilecekleri ve kontenjan dahilinde kayıt olabilecekleri bir açık öğretim benzeri bir sistemidir.

Kimler, Hangi Bölüme Kayıt Olabilir?

İkinci Üniversite’de mantık; Herhangi bir lisans bölümünden mezun yada halihazırda öğrencisi 2. Üniversite sisteminde lisans veya ön lisans programlarına kayıt olabilmektedir. Yine bir Ön Lisans bölümünden mezun yada öğrencisi ise 2. üniversite kapsamına yalnızca ön lisans bölümlerinden dahil olabilmektedir. Burada mevcutta mezun yada öğrencisi olunan bölümün açık öğretim yada örgün öğretim kapsamında olmasının önemi bulunmamaktadır.

İkinci Üniversite Kayıt Alan Üniversiteler

Bu sisteme öğrenci alan üniversiteler tercih yaygınlık sırasına göre Erzurum Atatürk Üniversitesi, Eskişehir Anadolu Üniversitesi ile İstanbul Üniversitesi olarak sayılabilir.

İkinci Üniversite Kapsamında ki Bölümler (Programlar)

Kayıt olunabilecek bölümler üniversitesine göre farklılık göstermekte olup genel olarak;

Anadolu Üniversitesi

Lisans Programları:  İşletme Fakültesi Bölümleri; İşletme, Konaklama İşletmeciliği, Uluslar Arası Ticaret, İktisat Fakültesi Bölümleri; İktisat, Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi, Maliye, Uluslar Arası İlişkiler, Açıköğretim Fakültesi Bölümleri; Felsefe, Halkla İlişkiler, Sağlık Yönetimi, Sosyoloji, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, Yönetim Bilişim Sistemleri ile Önlisans Programlarından bazıları; Adalet, Bankacılık ve Sigortacılık, Dış Ticaret, Halkla İlişkiler, İlahiyat, İşletme Yönetimi, Medya ve İletişim, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Sosyal Hizmetler, Spor Yönetimi, Tarım, Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik, Yaşlı Bakımı

Atatürk Üniversitesi

Lisans Programları; İşletme, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Sosyoloji ile Önlisans Programlarından bazıları; Acil Durum ve Afet Yönetimi, Adalet, Çocuk Gelişimi, Dış Ticaret, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, İlahiyat, İş Sağlığı ve Güvenliği, Özel Güvenlik ve Koruma, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Sosyal Hizmetler, Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik

İstanbul Üniversitesi

Lisans Programları; Coğrafya, Felsefe Tarih, İktisat, İşletme, Sosyoloji, ile Önlisasn Programları; Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Yönetimi, Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği, Kültürel Miras ve Turizm, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Sosyal Hizmetler ile Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterliği kapsamaktadır.

Sınav yönetmelikleri ile mezuniyet şartları sayılan üniversitelerin Açık Öğretim sistemleri ile aynı şekilde uygulanmaktadır. Ancak bir üniversiteden mezun olarak 2. üniversiteye kayıt olunmuş ise, ortak ders olarak nitelendirilen Türk Dili, Yabancı Dil, Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi derslerini daha önce vermiş olmak koşuluyla muafiyet işlemi uygulanmaktadır. Bu haktan henüz mezun olmamış öğrenciler faydalanamamaktadır.

Bu üniversitelerin kayıt tarihleri 2016-2017 dönemi için sona ermiş olup, 2017-2018 yılı için sayılan üniversitelerin 2017 yılı akademik takvimlerinde yine 2017 yılı içerisinde ilan edilecektir. 2. Üniversiteye kayıt tarihleri ile ödenecek harçları üniversiteye göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak, öğrenim bilgileri YÖKSİS (Yükseköğretim Bilgi Sistemi) üzerinde eksiksiz olan öğrencilerin/mezunların başvuru ve kayıt işlemleri ilgili üniversitenin kendi sistemi üzerinden, evrak gönderimine gerek olmaksızın yapılmaktadır.

Koray BÜLBÜL / bilimlik.com

Bu konuda sizin de görüşünüzü/sorunuzu merak ediyoruz?