Google’de En Çok Aranan Kelimeler

Google’de En Çok Aranan Kelimeler‘in yine google tarafından ayrıntılı istatistikleri tutulmakta ve bunları yıllık olarak yayımlamaktadır. 

Google tarafından 2015 yılında yapılan aramalar kategorize edilerek yine google üzerinde yayımlandı.

Buna göre Türkiye’de yapılan aramalarda 1. 2. ve 3. sıraya yerleşerek en çok aranan kelimeler arasına girenler;

Dizi Kategorisinde: Kiralık Aşk, Poyraz Karayel, Çilek Kokusu

En Çok Aranan Kişi Kategorisinde: Özgecan Arslan, Hande Erçal, Mutlu Kaya,

Tv Yapımları Arasında: Survivor All Star, İşte Benim Sitilim, Nurselin Mutfağı

Müzikte ise: Gülşen / Bangır Bangır, Mustafa Ceceli / Gül Rengi, Ferhan Göçer / Yıllarım Gitti olarak belirlendi.

1. Seçim Sorunları, 2. LYS Sonuçları, 3. Chalie Hebdo, 4. Fifa 2016, 5. Elbise Ne Renk (mavi mi siyah mı?), 6. Saatler Ne Zaman Geri Alınacak?, 7. Koalisyon, 8. Suruç, 9. Domuz Gribi Belirtileri ve 10. TEOG kelimeleri ise En çok yapılan genel aramalar arasına girdi.

En Çok Aranan Kelimeler’in Başında Facebook Geliyor

2016 Yılının Ocak-Mart aylarını kapsayacak dönemde ise genel aramalarda başı çeken kelimeler; Facebook, Youtube, Hava Durumu, Google ve sahibinden olarak belirlendi.

Arama terimleri her yıl gündeme göre değişmekte olup, e-devlet, milli piyango, mynet, haber, hava durumu gibi kelimeler her dönemde yüksek aranma oranını elde etmektedir. Bu aramalar yalnızca google üzerinden yapılan aramaları içermekte olup, yandax, bing gibi Türkiye’de google’ye göre daha az kullanılan arama motorları verilerini içermemektedir.

Çoğu web siteleri tarafından paylaşılan bu istatistiki bilgiler analiz edilerek, sitelerinde kullanacakları içeriğin kapsamına karar vermelerinde yol gösterici olmaktadır. Kullanıcıların ilgi alanlarına göre yapılanmış internet siteleri diğerlerine göre daha fazla kullanıcı ziyareti almakta olup google tarafından yapılan arama sonuçlarında da bu siteler ön sıralarda çıkmaktadır.

bilimlik.com

Bu konuda sizin de görüşünüzü/sorunuzu merak ediyoruz?