Google Analistik Nedir, Nasıl Uygulanır?

Google Analistik Google tarafından sunulan olmazsa olmaz bir Webmaster aracıdır. Google Search Console‘den farklı olarak, mevcut internet sitemizin (İnternet Sitesi Nasıl Yapılır yazımızı incelemenizi öneririz.) gerek belli bir tarih aralığında gerekse gerçek zamanlı ayrıntılı kullanıcı İstatistiklerini tutarak raporlamayı sağlar. Her nekadar internet sitelerinin kullanıcı istatistikleri tutmak için eklenti ve kodlar bulunsa da; Bunların hiçbiri tam doğru olarak ve ayrıntılı şekilde kayıt tutamamakta ve raporlama sağlayamamaktadır.

Google Analistik Kaydı Nasıl Yapılır?

Mevcut internet sitemizin Google Analistik kaydını gerçekleştirmek için bir Google hesabına ihtiyaç bulunmaktadır. Bunun için bir Google hesabı oluşturulur ya da mevcut bir hesabınız varsa Google Analistik İnternet adresine giriş yapılarak buradan internet siteniz tanımlanır. Ardından Google tarafından iletilecek yöntemlerle sitenin tarafımıza ait olduğunun doğrulaması sağlanır. (En kolay yöntem, sitenizin header başlangıç kısmına verilen kodu ekleme yöntemidir)

Doğrulama işleminden sonra Google tarafından Analistik hesabına ilişkin Bir hesap numarası verilir. Ayrıca internet sitemizin giriş sayfasının başına eklenecek bir izleme kodu oluşturularak internet sitemizin kullanıcı ayrıntılı istatistikleri tutulmaya başlar.

Google Analistik’in Gelişmiş Özellikleri Nelerdir?

Öncelikle belirtilmesi gerekir ki, analistik panelinden geçmiş herhangi bir tarih aralığının gerekse gerçek zamanlı olarak ayrıntılı kullanıcı istatistik raporları alınabilmektedir.

Alınabilecek verilerden başlıcaları; Farklı kullanıcı, oturum ve sayfa izleme sayıları ile bunlara bağlı olarak kullanıcıların işletim sistemi, internet tarayıcısı, dil, ülke ve il bilgileri (Mobil internet kullanıcılarının illeri genel olarak Ankara-İstanbul olarak görülmekte olup bu durumun göz önünde bulundurulması önerilir) yanısıra,

Kullanıcıların sitede geçirdiği süre, Demografi verilerinden; yaş, cinsiyet, meslekleri, ilgi alanları gibi verileri sunmaktadır. Demografi verileri, google oturumu açarak gezinti yapan kullanıcıları kapsamaktadır.

Bunun dışında kullanıcıların sitenize erişim şekilleri (sosyal medya üzerinden, google aramaları ile ya da farklı bir sitedeki link tıklamaları ile) verileri de alınabilmektedir.

Bu özellikler sayısal ve karşılaştırmalı yüzdelik dilimler halinde alınabileceği gibi, genel olarak kullanılan başlıca özellikler belirtilmiş olup, Analistik Paneli üzerinden farklı ihtiyaca göre farklı veri raporları da oluşturulabilmektedir.

Koray BÜLBÜL / bilimlik.com

Bu konuda sizin de görüşünüzü/sorunuzu merak ediyoruz?