Google Adsense’ye Nasıl Kayıt Yapılır?

Yazımızda Google Adsense başvurusunun nasıl yapılacağı ile başvuru onay sürecini özetleyeceğiz. 

Google Adsense Nedir?

Google’nin AdWords üzerinden, reklam verenlerden aldığı reklamları mülkiyetimizde olan sitelerde yayımlayarak, bu reklamlara kullanıcı başına tıklama oranlarına göre gelirlerinden pay dağıtma sistemidir.

Google Adsense’ye Nasıl Başvurulur?

Bilindiği gibi google üzerinden oluşturacağınız kullanıcı hesabı ile googlenin birçok servisinden faydalanabiliyoruz. Google her servi için (gmail, youtube, adsense, adworks, google+, gibi) ayrı kullanıcı hesabı istememekte. Oluşturduğumuz hesaba mevcut sitemizi de mülk olarak ekleyebiliyoruz.

Doğrulanmış bir google hesabımız ile Adsense’de oturum açma sayfasına erişip, buradan web sitemizi linki ile kullanılacak dili seçiyoruz. Bir sonraki sayfa da ise daha önce hesabımızda tamınlanmamışsa adsense hesabına bağlanacak kişi iletişim bilgileri, fatura adresleri gibi istenen bilgileri girip onaylıyoruz.

Google tarafından başvurunuza istinaden bir hafta içerisinde yapılacak inceleme sonucu (bu işlem ortalama 3 gün sürmekte) tarafınıza bir ön onay mesajı geliyor. Size bir takım izleme kodları verilerek bunu web sitenizin başlığına (header bölümü) eklenmesi isteniyor. Kodları ekledikten sonra gelen mesajda ki onaylama işlemini yapıyorsunuz. Bundan sonra ki aşamadı google tarafından 3 gün süreyle (bazen daha da az sürebiliyor) sitenizin içeriği, hit durumu gibi Adsense Politikalarında belirtilmiş olan incelemeler yapılıyor. Bu incelemelerin bir kısmı bot (sistem yazılımı) belirli bir kısmı ise uzmanları tarafından sağlanmaktadır.

İncelemenin Tamamlanması Ortalama Bir Hafta Sürüyor

Google tarafından 3 gün süreyle sitenizin izlenmesi sonucunda politikalarında belirlenmiş kriterleri sağladığınız kanaatine varılırsa reklam hesabınız aktif edilerek reklamlar sitenize ekleyeceğiniz kod ile yayımlanmaya başlıyor.

Bundan sonra ki süreçte sitenize gelen ziyaretçilerin google reklamlarına tıklama oranlarına göre belirlenen tıklama başı ücretler üzerinden anlık olarak hesabınıza gelir kaydı işleniyor. Hesabınız da biriken reklam gelirlerini belli aralıklarla banka hesabınıza aktarılması için hesabınız üzerinden talepte bulunabiliyorsunuz.

Diğer bir ihtimal olarak, izleme süresi sonunda sitenizin kriterlere uymadığı kanaatine varılırsa google tarafınıza gönderdiği mesaj ile durumu bildiriyor. Sitenizde belli bir konuda eksiklik varsa (Örn. Gizlilik Politikası bulunmaması gibi) mesaj içeriğinde bu duruma yer verilip, gerekli düzenlemeyi yaparak tekrar başvurmanız isteniyor. Birden fazla kriterde uyumsuzluklar var ise genelde size “Siteniz Adsense Politikalarını Karşılamamaktadır.” şeklinde bir mesaj iletiliyor. Bu durumda sitenizi baştan sona gözden geçirmeniz gerekebilir.

Biz de sitemiz için Adsense Başvurusunda bulunmamıza rağmen hesabımız onaylanmadı. Bu konuda Bizim Google Adsense Hikayemizi anlattığımız yazıyı okumanızı öneririz. Sonra ki başvurumuzda talebimizin onaylanma olasılığını arttırmak için sitemizi hem içerik hem de yazılım altyapısı bakımından sürekli olarak iyileştirmekteyiz.

Google Adsense başvurunuzun onaylanmaması veya başvuru yapmadan önce onaylanma şansınızı arttırmak için “Adsense Başvurum Neden Onaylanmadı?” isimli yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Koray BÜLBÜL / bilimlik.com

Bu konuda sizin de görüşünüzü/sorunuzu merak ediyoruz?