Galip Erdem Kimdir?

Galip Erdem, 10.03.1930 tarihinde Rize’nin Fındıklı İlçesinde doğdu. Ailesi ‘Ofluoğlu’ ismiyle tanınmaktadır. Babası Rasim Bey ve Annesi Zekiye Hanımdır. Ailedeki tek çocuk olan Galip Erdem İlkokulu Fındıklı’da tamamladı. Babasının memur olması nedeniyle Ortaokulu Bitlis ve Siirt’te okudu. Lise öğrenimini gördüğü Erzurum İlinde 1949 yılında mezun oldu.

Askerlik görevini 1951 yılında Yedek Subay olarak tamamlamasının ardından PTT Genel Müdürlüğü’ne memur olarak atandı. 1954 yılında ise buradaki görevinden istifa etmesinin ardından Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nde tekrar memuriyete başladı. Bu şekilde farklı kurumlarda memuriyet görevine devam etti.

Memuriyet görevini sürdürürken Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde lisans eğitimini de tamamladı. Demokrat Parti’nin son dönemi olan 1959 yılında Bayındırlık Bakanlığı müşaviri olarak görev yaptı. 01.07.1966 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı Devlet Kitaplığı Müdürlük Müşavirliği görevine atandı. 1969 yılında ise Başbakanlık Plan ve Prensipler Daire Başkanlığı’nda Danışman olarak başladığı görevinden 1973 yılında istifa etti. 10.09.1975 tarihinde Başbakanlık Müşaviri olarak atandı. Son olarak 1981 yılında Turizm Bakanlığı Genel Müdürlük Müşavirliği görevinden emekli oldu. Emekliliği’nin ardından çeşitli özel Firmaların müfettişlik ve yönetim görevlerini üstlendi. 1987 yılında Sosyal Güvenlik Eğitim Vakfı Başkanlığı görevini yaptı.

Galip ERDEM Birçok Mecrada Yazarlık Yapmıştır.

1961 Yılında ilk olarak Tercüman, ardından Yeni İstanbul ve Zafer, Bizim Anadolu, Ortadoğu ve bazı Gazetelerde fıkra, makale ve köşe yazarlığı yaptı. Bunların ardından Sabah Gazetesi’nde de yazarlık yaptı.

1971 Yılında Milliyetçi Hareket Partisi’nin fikirlerini savunmak üzere kurulmasını arzuladığı bir gazetenin finansmanı için gittiği Almanya’da birçok konferans verdi. 12 Mart 1971 muhtırasıyla birlikte hedeflediği kaynağa ulaşamayan Erdem Türkiye’ye dönerek edindiği izlenimleri o günün Devlet Dergisi’nde yayımladı.

Mamak’ta Görülmekte olan MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davasının avukatlığını yaptı. 1958 Yılında Türk Ocakları’nın yayını olan Türk Yurdu Dergisi’nin Genel Yayın Yönetmenliği’ni yürüttü.

Bilge isminde 1 Kızı bulunan Galip Erdem 12.03.1997 yılında vefat etti. Cenazesi Cebeci Asri Mezarlığı’na defnedildi.

Galip Erdem; Ülkücünün Çilesi, Sosyalizim ve Milliyetçilik Üzerine Mektuplar gibi yayınların yanı sıra özellikle Milliyetçilik üzerine bir çok yazı kaleme aldı. Ayrıca şiirleri de bulunmaktadır.

* wikipedia ve çeşitli kaynaklardan derlenmiştir.

bilimlik.com

Bu konuda sizin de görüşünüzü/sorunuzu merak ediyoruz?