Kek Tarifi; En İyi Kek Nasıl Yapılır

Kek yapmak için bir çok yöntem bulunmaktadır. Biz en iyi şekilde kabaran ve lezzet bakımından çok tatlı olmadan, rahatlıkla yenebilen bir kek tarifi sunuyoruz. Bu yazımızda “En İyi Kek Nasıl Yapılır” sorusuna cevap vermiş olacağız.

İsviçreli bilim adamlarının en iyi kekin nasıl nasıl yapılacağı konusunda ki uzun süreli araştırmalarının sonucunda bilimsel olarak ortaya konulmuş verilere göre hazırlanan kek tarifi “işte tam buraya bir 🙂 konulması gerekir.“;

Vereceğimiz bu tarifi fındıklı, cevizli ve sade kek olarak uygulayabilirisiniz. Hepsinden alacağınız sonuç aynı olacaktır. Ancak dikkat edilmesi gereken husus, kullanılacak malzemelerin ölçülerini tam olarak uygulamanız ve pişirme işlemini turbo özellikli fırın ile sağlamanızdır.

Öncelikle malzemeleri belirtmek gerekirse; 4 adet yumurta, bir su bardağı şeker (bir su bardağının 3/2 oranını sağlarsanız daha iyi olur), 4 su bardağı un, bir adet vanilya, bir adet kabartma tozu, bir su bardağı süt ile yarım su bardağı sıvı yağ.

Kek Tarifi (Hazırlanışı)

Öncelikle 4 adet yumurta ile bir su bardağı şekeri tam bir krema kıvamını alıncaya kadar çırpıp (takriben 3-5 dakika) ardından bir su bardağı sütü, yarım su bardağından biraz daha az miktarda olan sıvı yağı, kıyılmış fındık yada ceviz ilavesini yapıyoruz. Tekrar çırpma işlemine başlamadan önce 4 su bardağı un ile bir adet kabartma tozu, 1 adet vanilyayı ilave ediyoruz.

Kısa bir süre çırpıp malzemelerin karıştığından emin olduktan sonra (çırpma işleminin kısa sürmesi gerekli) borcam haricindeki (borcam kekin altının kızarmasını engellemektedir.) alüminyum kalıp yada kağıt kalıplara bekletmeden aktardıktan sonra 175 derece ısıda takriben bir saate yakın pişmesini beklemeliyiz. Kekin üzeri kızardıktan sonra pişme işlemi tamamlanır.

Alüminyum kalıp kullancaksanız, kalıbı katı yağ ile yağladıktan sonra un serperek kekin yapışmasını ve kalıptan kolay ayrılmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca pişirme esnasında keki çevirmek için fırın kapağının açılmaması gerekir. Kendi halinde pişmesi beklenmelidir. Kekin en iyi kıvama erişmesi için dikkat edilmesi gereken 1. husus çırpma işlemlerinin kıvamında yapılması, ne çok akışkan ne de çok katı olmayacak şekilde bırakılması, 2. olarak ise pişirmenin eşit ısı dağılımı yapan iyi bir fırın ile sağlanmasıdır. Dikkat edilmesi diğer bir husus ise kekin kıvamının tuttuğunuzdan emin olduğunuzda, bir sonraki keki de aynı ölçü bardağını kullanarak yapmanızdır. Genel adları su bardağı olsa da her birinin kapasitesi farklılıklar içerebilmektedir.

bilimlik.com

Bu konuda sizin de görüşünüzü/sorunuzu merak ediyoruz?