DNA’da Sigara İzleri

Sigara ve DNA; Sigara İçmek İnsan Geni Üzerinde İz Bırakıyor

Amerikan Kalp Derneği bülteninde yayınlanan bilgilere göre sigara içmek insan geni üzerinde kimyasal bir değişiklik (metilasyon) yaparak iz bırakıyor. Bu yeni bulgular  DNA Metilasyonunun bireyin sigara geçmişi hakkında önemli bilgiler verebilmesi ve araştırmacılara yeni tedaviler için potansiyel hedefleri sağlayabilmesini öne sürüyor.

Hiç sigara içmeyen biri ile daha önce sigara içmiş birisi üzerinde araştırma yapan bilim adamlarının bulduğu sonuçlar şöyle:
  • Sigara ilişkili DNA Metilasyon alanları 7000’den fazla gen veya bilinen insan genlerinin üçte biri ile ilişkilidir.
  • Sigarayı bırakan insanların DNA Metilasyon alanları sigarayı bıraktıktan 5 yıl sonra hiç sigara içmemiş birinin seviyesine gelir.
  • Fakat bazı DNA Metilasyon bölgeleri sigarayı bıraktıktan 30 yıl geçse bile devam etmektedir.
  • İstatistiksel olarak  en önemli metilasyon alanlarına bağlı olan zenginleştirilmiş genler, sigara içme nedeniyle kardiyovasküler hastalıklar ve belirli kanser tipleri gibi sayısız hastalıklar ile ilişkilidir.

Evet bulgular çok önemli, sigara sağlığımıza, hayatımıza ve geleceğimize derin izler bırakabiliyor ayrıca dünyada sigaraya bağlı ölümler de sayıca çok fazla bununla ilgili ülkeler çeşitli kampanyalar düzenliyor, yasalar çıkartıyor. Ülkemizde bununla ilgili çok güzel başarılar elde etti.

Sigarayı bırakmak ve havanızı korumak için aşağıdaki sayfaları inceleyin.

Havanı Koru Dumansız Hava Sahası

Sigarayı Bırakma Danışma Hattı Alo 171

Kaynak: Faruk TEMİZ

http://ailemden.com/sigara-icmenin-dnaya-etkisi/

Bu konuda sizin de görüşünüzü/sorunuzu merak ediyoruz?