Yeni Telefon Dolandırıcılığı’na Dikkat!

Bitmek tükenmek bilmeyen dolandırıcılık yöntem ve girişimlerine son günlerde yeni bir telefon dolandırıcılığı yöntemi eklendi. 

Son günlerde hesabınız, krediniz ya da kredi kartınız olan bankanızın Genel Müdürlüğü’nden Müşteri Temsilcisi adıyla arayan dolandırıcılar; Kredi kartı yada kredi masraflarını iade edeceğiz bahanesiyle kredi kartı bilgilerinize erişip kart limitinizden yüklü miktarlarda çekim yapmaktadır.

Adınız ve Soyadınız İle Hitap Ediyorlar

Hesabınız bulunan bankanız Müşteri Hizmetleri numarasına benzer bir numara ile (Örneğin; İş Bankası Müşteri Hizmetleri Numarası 444 02 02, arayan numara +80 444 02 02 gibi) arayan dolandırıcılar; Kredi kartı ve kredi masraflarının Kanun gereği müşteri hesaplarına iade ettiklerini söyleyerek belli bir tutarı iade etmek üzere kredi kartı yada bankamatik kartınızın bilgilerini istemektedir. Bu dolandırıcılara aldanıp istedikleri bilgilerin verilmesi durumunda ise, hesabınıza iade beklerken bilginiz dışında hesabınızdan ya da kredi kartınızdan para çekimi yapılıyor.

Dolandırıcılar kişisel Bilgileri Edinmişler

Dolandırıcıların elinde güven ile ikna sağlamak maksadıyla bazı kişisel bilgiler bulunabiliyor. Ad, Soyad, Hesap Bulunan Banka ve kredi kartının ilk 6 hanesi gibi. Gayet kibar bir konuşma ile kişilerin güvenini sağlamayı hedefleyen bu dolandırıcılar bir çok kişiyi tuzaklarına düşürmekteler. Bu konuda bazı bankalar müşterilerine bilgilendirme mesajları göndermelerine rağmen vatandaşlar tarafından bu uyarılar çoğunlukla dikkate alınmamaktadır.

Bankalar Sorumluluk Kabul Etmiyor

Hukuk sistemimizde bu gibi dolandırıcılıkların cezai yaptırımlarda herhangi bir caydırıcılık bulunmamaktadır. Bu tip vakaların çok sayıda olması nedeniyle yasal mercilerce takibi sağlıklı yapılamamaktadır. Bununla birlikte cezai yaptırımın olmaması, kişinin yakalanmasıyla tekrar serbest kalıp yine aynı işe soyunması sonucunu doğurmaktadır.

Bununla birlikte, bu dolandırıcılara hesap veya kredi kartı bilgilerini veren vatandaşların hesaplarından bilgisi dışında çekilen paralarda, banka sorumluluk kabul etmemektedir. Bankanın savunması genellikle; “Hesap/Kart bilgilerini müşteri kendi iradesi ile vermiştir” şeklinde olmaktadır. Bu konuda bankaya karşı açılacak davalarda da yine aynı sonuç çıkması olası bir ihtimaldir.

Bizim önerimiz, her ne gerekçe ile olursa olsun, hangi makamdan aranırsa aransın kredi kartı ve banka hesap bilgileri gibi kişisel bilgilerin telefon üzerinden paylaşılmaması, tereddüt duyulan hallerde ise direk ilgili bankaya/kuruma müracaat edilmesidir.

bilimlik.com

 

Bu konuda sizin de görüşünüzü/sorunuzu merak ediyoruz?