Blog Yazarları İçin Konu Önerileri

Teknolojik ilerlemeyle birlikte, internete erişimin hızla yayılması yanında, sosyal medyada Blog Yazarlığı‘na olan ilgininde artmasını getirmiştir.Blogların ve doğal olarak yazarlarının sayıları artmış, buna karşın bu blogları güncel tutabilmek gerekli olan konu bulma çabaları, yazarların başını ağrıtır duruma gelmiştir. Özellikle blog yazarlığını internet üzerinden para kazanma amaçlı yapanların yükü daha da fazladır. İnternet üzerinden blog ile gelir elde etmek için blog sitesinin sürekli güncel ve ilgi çekici konulardan oluşması gerekmektedir. Bu durum da konu belirlemede seçici olmayı gerektirmektedir.

Ancak bu işi sosyal amaçlı yapanlar fazla zorlanmamaktadır. Sonuçta kendi bilgi alanları içerisinde kalarak bloglarını yönetmeleri mümkündür.

Bir blog kurulma düşüncesi varsa, öncelikle bunu gelir sağlamak mı yoksa sadece sosyal amaçlı mı yapılmak istendiğine karar verilmelidir. Sosyal amaçlı yapılacak ise blog alanının kendi uzmanlık alanı ile ilişkili seçilmesi, konu bulmakta kolaylık sağlayacağı gibi, makale yazımı esnasında da daha rahat olunacaktır.

Blog Yazarlığı İçin Makale Konusu Bulmak Zorlu Bir Süreç

Blog, internet üzerinden gelir sağlamayı hedefliyorsa, bu durumda birçok alana hitap edebilecek bir blog tarzı seçilmelidir. Bu durumda çok sayıda farklı kişinin ilgi alanına girileceğinden, makale yazımında zorlu bir süreç beklemektedir.

Bu tip bloglar için belirlenebilecek başlıca konu başlıkları; Sağlık, Spor, Teknoloji, Hobi, Hayvan ve Sosyal Medya olarak belirlenmesi çok sayıda kitleye erişilmesine olanak sağlayacaktır. Tabi başta da belirttiğimiz gibi, bu kadar kapsamlı alana girmek sıkıcı bir süreci yanında getirecektir.

Kitap Okumanın Avantajlarından Yararlanın

Başlangıç aşamasından sonra bir noktada yazılacak konu alanı daralacak olduğundan, ilerleyen dönemler için blog yazarlığı yapacak editörler ile anlaşmak kaçınılmaz bir hal alacaktır. Sonraki yazılarımızda, blog yazarlarına konu seçimlerinde yardımcı olmaya çalışacağız. Hangi amaçla olursa olsun blog kurma hevesi içinde olan yazar adaylarına şimdiden başarılar dileriz.

Bunun dışında önemli bir tavsiyede bulunmak gerekirse; Özellikle ilgi alanınıza giren bolca kitap okumanın avantajı fazladır. Kitap okurken konulara farklı şekillerde yaklaşabilme olanağına sahip olmakla birlikte yaratıcılık kapasitenizin de gelişmesine yardımcı olacaktır.

bilimlik.com

Bu konuda sizin de görüşünüzü/sorunuzu merak ediyoruz?