Bilim Sitesinde Kek Tarifinin Ne İşi Var?

Google Adsense; Bizim bu projedeki asıl amacımız, sitemizin ‘Hakkında’ bölümünde de bahsettiğimiz gibi, bilimsel makale çalışmalarını, bilgi birikimlerimizi kişilerle paylaşmak ve diğer kişilerin de bilgi birikimlerini paylaşmalarına olanak sağlamak. 

Sitemizi belli aşamalardan geçerek oluşturduk ve içeriklerimizi eklemeye başladık. Ardından sitemizi büyüterek içeriğimizi “İlgi alanına giren daha fazla kişiye nasıl ulaştırırız?” sorusuna cevap olarak, belli bir bütçe ile özellikle google ve sosyal medya üzerinden sponsor reklamları vererek tanıtım yapmaya karar verdik.

Ancak tanıtıma ayıracağımız bütçenin bir kısmını oluşturmak için yine Google Adsense sistemi denilen google reklamlarını sitemize yerleştirerek buradan gelir sağlama gereği hasıl oldu. Sonuçta google’den elde ettiğimiz bütçeyi yine sitemizin tanıtımı için google’ye ve sosyal medyaya geri aktarmamız gereği bulunmakta. Bu site için ciddi bir vakit ayrıldığına göre, amaca, yani geniş kullanıcı kitlesine ulaşmamız gerekmektedir.

Google Adsense ve Kek Tarifi

Yazımızın başlığını oluşturan “Bilim Sitesinde Kek Tarifinin Ne İşi Var?” sorusuna gelince;

Öncelikle belirtmek isterim ki adı geçen kek tarifi kendime ait olup, hakkını vermek gerekirse aynı kıvamda yapıldığında gerçekten de mükemmel oluyor. Google Adsense reklamlarını sitemize yerleştirmek için olumlu dönüş alacağımızdan şüphesiz bir şekilde başvurumuzu yaptık. Ancak adsense başvurumuzun onaylanmadığını belirten bir mail aldık. Mail içeriğinde ret gerekçelerini içeren 8.963 adet başlık sayılmış ancak bunlardan hangisini karşılamadığımızdan ret olduğu konusunda bir bilgiye yer verilmediği gibi; “Gerekçeyi sormayın, cevap vermeyiz…” şeklinde de not düşülmüş. Tabi bizimle muhatap olan bot’mu (yazılım) yoksa gerçekten de dedikleri gibi “uzmanlarımızın incelemesi sonucu…” mu, bilemedik.

Adsense Politikaları

Başlıca Google Adsense politikalarını inceledik ve eksiğimiz olarak değerlendirdiğimiz; Gizlilik Politikaları, Hakkında ve ayrıntılı İletişim sayfaları ile bir takım yazılım altyapısı düzenlemelerini yerine getirerek tekrar başvuruda bulunduk ve gelen yanıt yine ret olarak sonuçlandı.

Tekrar ilkine benzer bir mail aldık. Bu defa konunun uzmanlarının görüşlerini araştırdık ve Google’nin ne demek istediğini anladık. Google’nin esasta demek istediği; Sizin yazdığınız ve sağdan soldan alarak eklediğiniz makalelerin çok bir önemi yok, bunlar ilgi çekmez. Zaten kullanıcıların Google’de En Çok Aradıkları da  belli (Bkz: Kiralık Aşk, Survivor All Star, İşte Benim Sitilim, Çilek Kokusu, Mutlu Kaya, Elbise Ne Renk? …)

Sevgili Tarihseverler, bu durum “Müslüman Mahallesinde Salyangoz Satmak” deyimini andırmakla birlikte, Google Adsense Amca diyor ki; Önce sitende yukarıda verdiğim örnekte olduğu gibi ilgi çekecek ama sitene özgü olacak, başka bir kaynakta yer almayacak tipte çok sayıda içerik oluşturup kendini bana sevdir, kullanıcılar “Elbise Ne Renk (mavi mi siyah mı?)” diye arattığında senin sitende bu konuda içerik olsun ki, hitin artsın… Sonra gel tekrar başvur, değerlendirelim, olmuşsa onaylayalım…

Tabi Google Adsense’nin bize çıkardığı zorluklar sağyesinde sistem üzerinde deneme yanılma ve araştırma yöntemleriyle edindiğimiz bilgileri “Google Adsense’ye Nasıl Kayıt Yapılır?” ve “Adsense Başvurum Neden Onaylanmadı?” isimli yazılarımızda sizlerle paylaştık.

Sonuç olarak Sevgili Bilimseverler, Google Adsense kaydımızı onaylatıp tamamen sitemizin kuruluş amacına yönelene kadar bilimsel içeriklerin yanında azıcık da saçma sapan (sitenin amacına kıyasla) içeriklere yer vermek zorunda kalabiliriz. Ancak bunları sitemizin ön planına çokça çıkarmama gayretinde olacağız. Anlayışınıza sığınır, saygılar sunarız.

bilimlik.com

Bu konuda sizin de görüşünüzü/sorunuzu merak ediyoruz?