Adsense Başvurum Neden Onaylanmadı?

Bir önceki yazımızda Google Adsense Başvurusunun Nasıl Yapılacağını anlatmıştık. Bu yazı da ise yapılan başvurunun onaylanmama nedenleri ile onaylanma şansını arttıracak bazı önerilerde bulunacağız. 

Google Adsense Kriterleri

Adsense Kayıt Politikalarını incelediğimizde bir web sitesinden bir çok alanda beklentileri bulunduğu anlaşılmaktadır. Ancak bu politikaların bir kısmını yerine getirmek yorucu bir uğraştır. Öte yandan aynı kriterlere sahip ayrı siteler için yapılan başvurunun biri onaylanırken diğeri red edilebiliyor. Diğer bir örnekte ise çok sayıda ve ilgi çeken özgün içerik kriterine baktığımızda; 200 adet özgün içeriğe sahip bir siteyi onaylamazken 10 adet özgün içeriğe sahip bir başka siteyi onaylayabiliyor.

Buradan anladığımız kadarıyla orta seviyede olarak değerlendirebileceğimiz bir sitenin kayıt onayı alması biraz şansa bakıyor. Ancak biz yine de başvurumuzun olumlu olarak dönmesi için sitemizin Adsense Politikaları’na azami uyumlu olması gerekir.

Başvuru Öncesi ve Sonrası Nelere Dikkat Etmeli?

Başvuru öncesinde aşağıda sayılanların yerine getirilmesini öneririm. Sisteme sürekli başvuru yapılıp red cevabı almanın sitemizin imlenme şeklinde daha sonraki başvurulara daha uzun sürelerde geri dönülmesine neden olduğu kanaatindeyim. Genel bir gerekçe ile red cevabı almanız durumunda tekrar başvuru için bir süre beklenmesinden yanayım.

1) Öncelikle sitemizin yazılımında kodlama hatalarının bulunmaması,

2) Sitemizin tasarımının tamamlanmış olması ve içeriğimizde “Sitemiz Tasarım Aşamasındadır.” gibi ibarelerin bulunmaması,

3) Gizlilik Politikası, Ayrıntılı İletişim Sayfası ile Hakkında Sayfalarının bulunması. (Sitemizde ki sayfaları örnek olarak inceleyebilirsiniz.)

4) Sitenin editörünn belli olması,

5) Sosyal Medya Hesaplarının oluşturularak sitenin daha kurumsal bir görünüm kazanması,

6) Çalışmayan bağlantıların bulunmaması,

7) Sitenizin www olan versiyonu ile www olmayan versiyonlarını ayrı olarak Google Search Console kayıt ederek indexleme hatalarının olup olmadığını kontrol edin, iyileştirme yönergelerini takip edin.

8) Sitenizin ilk başlarda az da olsa hit alması için çalışma yaparak ziyaretçi kazandırmak şeklinde uyarlamaları tamamlamamız gerekmektedir,

9) İnternet sitenizi ve içeriklerini SEO Tekniklerine göre optimize edin.

Yetersiz İçerik Gerekçesi

Google tarafından red edilen başvuruda özel bir gerekçe sunulmamışsa genellikle sorun Yetersiz İçerik ile Yetersiz Hit (Ziyaretçi Sayısı) sorunu bulunmaktadır.

Adsense’nin istediği sitenizde çok faydalı, özenli içerik yerine, kullanıcıların tercih ettiği, ilgi duyduğu, google üzerinden sıklıkla aranan içeriklere sahip olmanız. Şöyle özetlemek gerekirse; 100 adet çok ilgi duyulmayan özgün bilimsel makaleye sahip bir sitedense 30 adet ilgi duyulan özgün içerikli sitenin sisteme dahil edilme olasılığı daha yüksektir.

Google, başka kaynaklarda da bulunan kopyala-yapıştır diye tabir edilen içeriğe olumlu bakmamaktadır. Bunun yerine başka bir kaynakta bulunmayan yalnızca sitenize özgün içeriği olumlu olarak değerlendirmektedir. Yine de 200 adet özgün içeriğe sahipseniz, 20 adet başka kaynaktan sağlanmış içerik kabul edilme şansınızı azaltmayacağı kanaatindeyim.

Sitenize günlük olarak içerik giremiyorsanız en azından ekleyeceğiniz içerikler arasına google tarafından sevilenlerin de olmasına dikkat edin (Örn: Herzaman aranabilecek olan “Kek Nasıl Yapılır” gibi). İçeriklerinizin kısa yazılar olmasından kaçının. Bunun yerine en az 200-300 kelime aralığına sahip içerikler kullanın.

Sitenin Tasarımı ve Yaşı

Google’nin sitenizin temasıyla, görünümüyle çok fazla ilgilenmediği yaygın bir kanaattir. Bunun yerine kullanıcıların ziyaretleri esnasında site içerisinde kolay dolaşabilir ve içeriğe ulaşılabilir olmasına önem vermektedir. Bu nedenle görsel iyileştirmeyi geri planda bırakabilirsiniz.

Bunun yanında domain (alan adı) ve siteniz ne kadar eskiye dayanıyorsa Google Adsense onayı alma şansınız o kadar artmaktadır. Şöyle bir örnek vermek gerekirse; 3 yıllık ancak hiç özgün içeriği bulunmayan bir sitenin ilk başvuruda onay alma ihtimali daha yüksektir.

Özetlemek gerekirse; Google’ye sitenizin özgün, ilgi çeken ve hit almaya müsait bir site olduğunu gösterin.

 

Koray BÜLBÜL / bilimlik.com

 

Bu konuda sizin de görüşünüzü/sorunuzu merak ediyoruz?