30 Yıl Sonra Uzay İstasyonu’na Çarptı

1986 Yılında fırlatıldıktan sonra infilak eden Challenger Uzay Mekiği‘nden uzaya fırlayan bir futbol topu 30 yıl sonra uzay istasyonunun camında belirdi. 

İlk uçuşunu 4 Nisan 1983’te yapan Challanger Uzay Mekiği, 28 Ocak 1986’da 10. uçuşunu gerçekleştirmek üzere havalandıktan 73 saniye sonra infilak etmiş bu elim kazada beş profesyonel astronot ve iki öğretmenden oluşan yedi mürettebat hayatını kaybetmişti.

Challenger’ın infilak ettiği sırada mekikten uzaya fırlayan bir futbol topu 30 yıl yörüngede döndükten sonra geçtiğimiz haftalarda Uluslararası Uzay İstasyonu’nun camında belirdi. İstasyondaki Amerikalı astronot Shane Kimbrough sosyal medya hesabı twitter’da yörüngede bulunan labaratuvarın kubbesindeki pencerenin önünde salınan siyah beyaz futbol topunun fotoğrafını paylaştı.

Kimbrough paylaştığı mesajda; O elim günde Challanger’daydı. Ellison Onizuka tarafından futbolcu olan kızı için uçurulmuştu diye yazdı.

Kaynak: TRT Haber

Challenger Uzay Mekiği Kazası

NASA‘nın Columbia Uzay Mekiği‘nin ardından kullanmaya başladığı ikinci uzay mekiğidir. İlk uçuşunu 4 Nisan 1983’de yapmış, ardından dünya yörüngesine dokuz uçuş daha yapmıştır. 28 ocak 1986’da (10. ve son uçuşu) mekik kalkıştan 73 saniye sonra infilak etmiş, beş profesyonel astronot ve iki öğretmenden oluşan yedi mürettebat hayatını kaybetmiştir.

Uzay Mekiği Challenger’ın kalkışının gerçekleşeceğı günden önceki gece, hava sıcaklığı oldukça düşüktü ve bazı mühendisler kalkışın iptal edilmesi yönünde görüş bildirmişlerdi. Buna rağmen kalkış NASA tarafından onaylanmıştı ve uzay mekiğinin katı yakıt roketlerinin parçası olan güvenlik contaları soğuk sebebiyle zarar görmüş olmalarından ötürü, işlevlerini yerine getiremediler ve uçuşun 73. saniyesinde araç infilak etti.

Patlama, araç yeryüzünden 48.000 feet (15 kilometre) yüksekte gerçekleşti. Challenger faciasından altı yıl sonra NASA, Endeavour adlı yeni uzay mekiğini kullanmaya başlamıştır. (wikipedia)

Bu konuda sizin de görüşünüzü/sorunuzu merak ediyoruz?